Пісні страви. Великий Піст. Трохи рекомендацій

Інформація для закарпатських вірян греко-католиків та православних

Протягом посту християни східного обряду повинні вживати в їжу виключно пісні страви: тобто такі, що не містять продуктів тваринного походження. Великий піст відноситься до суворих постів, а тому за церковним Уставом під час нього не повинна вживатися риба, крім свят Благовіщення (7 квітня) та Входу Господнього в Єрусалим Вербної неділі (28 квітня). У Лазареву суботу можна вживати рибну ікру.
Окрім м’яса, молока, яєць та виробів, що їх містять, не бажано їсти білий хліб, цукерки, булочки, майонез. Звісна річ, забороняється палити та пити алкогольні напої. Під забороною і сексуальні стосунки.

Під час Великого посту церковний устав дозволяє вживати помірну кількість вина по суботах та неділях. Тож, стосовно цього кожен може вирішувати сам: чи зовсім відмовитися від них на термін посту, чи дозволити собі помірковано вживати у ті дні, коли за уставом дозволяється вино. А пам’ятати про поміркованість варто усім.

Що стосується морепродуктів, то церковний устав це не регламентує. За грецьким звичаєм, морепродукти дозволяють вживати по суботах та неділях. Проте у нашій країні деякі види морепродуктів вважаються делікатесами. А екзотичну їжу навряд чи можна вважати пісною. Згадаємо святого Іоанна Златоустого, який проповідував про те, що вартість пісної страви має бути меншою за вартість скоромної — а різницю, каже він, треба віддати бідним. Це саме стосується також солодощів, серед яких можуть бути зовсім пісні за складом продуктів, але надто екзотичні та зовсім не пісні за ціною.

Перший тиждень посту і Страсний тиждень - дуже суворі, особливо в перші два дні на початку Великого посту рекомендується утриматися від їжі, так само в Страсну п'ятницю та Велику Суботу.

Варто зазначити, що монастирський устав регламентує і такі речі вживання тільки хліба з водою, їжа не варена, без олії у певні дні тощо. Це стосується передусім ченців. Що до парафіяльної практики, то кожен має взяти свою міру посту, яка була б досить відчутна, але не шкодила здоров’ю.

За монастирським уставом:
Понеділок - сира їжа без олії (сухоїдіння).
Вівторок - варена їжа без рослинного масла.
Середа - сира їжа без олії (сухоїдіння).
Четвер - риба, вино і рослинна олія.
П'ятниця першого тижня - сира їжа без олії (сухоїдіння)
Субота - варена їжа з рослинним маслом, вино.
Неділя - варена їжа з рослинним маслом, вино.

Зверніть увагу! Якщо постите у перший раз, входьте у піст поступово. Якщо в вас проблеми зі здоров'ям, строгий піст може бути небезпечним для життя. Обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Також обов'язково візьміть благословення на піст у священика. Хороший батюшка перед тим, як дати благословення на піст, обов'язково запитає про стан здоров'я людини і, якщо вважатиме за потрібне, пом'якшить піст.

Ну й наостанок: піст - це не дієта, а духовне очищення. Дотримуватися правил Великого посту, духовних звичаїв та молитовного статуту чи ні - особистий вибір кожної людини. У першу чергу, важливо встояти перед моральними спокусами. Утримання від м'яса і непісної їжі – на другому плані. Про це читайте в статті "Guide про піст: відмова від їжі ще не означає, що ви постите"

Інформація для закарпатських вірян римо-католиків

В 2013 році Початок Великого посту для римо-католиків припадає на 13 лютого (Попільну середу). Західна Церква має 6-тижневий Великий піст, оскільки суботи також вважає пісними днями. Щоб піст мав сорок днів, то до 36 днів основного посту Західна Церква у VII ст. додала ще чотири дні на початку посту, тому й починається піст у Попільну середу.
Дотримуватися строгого посту Римо-Католицька Церква вимагає лише в Попільну середу (13 лютого), Страсну п’ятницю (29 березня) та Велику суботу (30 березня).
В інші дні у піст забороняється їсти м’ясо, але дозволені молочні продукти, яйця. Так зване «злагіднення» постів у Римо-Католицькій Церкві відбулося після Другого Ватиканського Собору (1962-65 рр.), адже піст для християни — це насамперед час віднови духу у молитві та вправляння у християнських чеснотах.


Пісні страви

  • All
  • закуска
  • перші страви
  • гаряче
  • Не сортувати
  • За назвою
  • За датою
  • Випадковий порядок
завантажити інші утримуте клавішу Shift щоб завантажити всі завантажити всі