Бобальки святвечірні

Бобальки. Різдвяні страви. Закарпатська кухня 3 склянки борошна, 30 г дріжджів,
1/2 склянки цукру, дрібка солі, 3 ст. ложки олії
мед, мак, горіхи

У теплій воді розчинити дріжджі. З частини борошна, дріжджів і теплої води приготувати опару. Коли вона збільшиться удвічі, додати решту борошна, долити теплої води з розчиненими в ній сіллю та цукром, трохи олії й замісити тісто. Накрити його й залишити в теплі на 1,5 – 2 години. Потім тісто ще раз вимісити, сформувати з нього тоненькі валики, порізати валики на квадратики, а з квадратиків сформувати долонями кульки-бобальки. Далі їх можна відварити у воді, відварити на пару, спекти у печі, як пироги, або спекти на пательні в олії до золотистого кольору. Після цього облити їх розігрітим медом і посипати горіхами або маком.

На Святвечір, коли на небі показалася перша зірка, вшитки ішли митися на річку, до вирубаного в льоді отвору… Милися в холодній, біжучій воді, на морозі, бо то мало хоронити од вшитких хворіт. Повернувши з митя, спільно помолилися, потім співали коляду «Рождество твоє, Христе Боже наш» і подавали до стола страви: чеснок, хліб, оселедці, гриби, борщ, кєселицю, горох, фасолю, пероги, капусту, бобальки, кутю з медом, грушки, сливки і яблка. Обов’язково мусіло бити найменше 12 страв, яки готовлено з приправами, але без омасти

Петро Шафран «Давні традиції Лемківщини»

Кожна з дванадцяти страв виконувала свою власну функцію у різдвяних обрядах. Але з усіх страв обов’язково мусіли лишатися після вечері бобальки, бо на них ворожили собі дівчата. Давали бобальки котам – котрий бобальок кіт з’їв, та дівчина мала в наступному році вийти заміж. Який бобальок лишався цілий, та дівчина далі мала залишатися панною. А як кіт погриз бобальок, але цілого не з’їв, то казали, що дівчина народить дитину. На Закарпатті існує кілька рецептів різдвяних бобальок. На Виноградівщині та Ужгородщині бобальки – це солодке, облите медом тверде печиво з маком. Ближче до Говерли бобальки – це картопляні кульки під соусом з білих грибів. Також в окремих селах бобальками називають печені в печі пампушки, скроплені підсолодженим окропом і посипані маком та горіхами. Іноді бобальками називають галушки.

При використанні матеріалу посилання на Колибу обов’язкове. Всі права застережено.


Коментарі  

 
# RE: Бобальки святвечірніAuster 28.03.2013, 20:27
Дякую за рецепт. То таке смачне бабуся готує. тепер і я буду готувати. Але гадання, то не з нашою кицею, бо така, що за її показанням дівчата так і будуть у панночках до старого, якщо страва без м'яса )))
 

Додати коментар

Увага! Наші коментарі модеруються. КОЛИБА вже багато років місце толерантності і ввічливості, тому ми залишаємо за собою право видаляти грубощі, неконструктивну критику і коментарі, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Дякуємо.

Захисний код
Оновити