Палачінти по-закарпатськи

Палачінти - блінчики по-закарпатськи

 

Справжні закарпатські палачінти готуються з бездріжджового тіста на молоці. Вони мають бути тоненькі, як лист паперу, з сухими хрусткими краєчками. (Покроковий рецепт приготування супетонких палачінт) Щось середнє між французьким crêpes і російським "блинчиком" (не плутати з "блином", котрий печеться з опарного тіста). Палачінти подаються зазвичай з різноманітними начинками. Найпопулярніші  - блінчики з сиром (творогом) або лекваром.

В Закарпатті палачінти пекли з давніх-давен, такий спосіб обробки прісного тіста дістався нам від римлян, які у 107 році н.е. розгромили на території Закарпаття один з останніх оплотів Дакійського царства. Після цього по території Румунії та Закарпаття проходив так званий Карпатос Лімес (північно-східний кордон Римської імперії). Сучасні румуни вважають себе нащадками дакійців та римлян, тож не дивно, що страви, принесені римлянами, є традиційними для румунів, а окремі і для закарпатців. Зокрема це стосується палачінт.
Слово "Палачінта" походить від румунського плечинта (plăcintă) і означає листковий пиріг з начинкою, або виріб із тіста (переважно прісного), що має плескату форму. Румунське слово своєю чергою походить від латинського «placenta», що означає «пиріг», а те – від грецького «πλάκοεις» «коржик» (дослівно – «плаский»), що пов’язане з «πλάξ» - «площина; рівнина; плита".

Витрати продуктів:
400 г борошна,
800 г молока,
2 яйця,
5 ст ложок цукру,
сіль, олія.

Свіжі яйця добре перемішують із молоком, цукром і сіллю, поступово додають у борошно й вимішують масу до утворення однорідного рідкого теста. На добре розігріту сковороду, змазану олією, наливають тонким шаром тісто, розрівнюють, погойдуючи сковородою й печуть палачінти. Потім кладуть на середину палачінти начинку й завертають її трубочкою або складають конвертом. Або ж заливають їх шоколадом. Палачінти готують з різною начинкою — сиром, повидлом, варенням, свіжими фруктами, яйцями і м'ясною начинкою.