Зама ку фасоле

На території сучасної України, на думку більшості дослідників, квасоля з’явилася у 15-16 сторіччях. Квасолю не слід плутати з бобами, котрі до Європи разом з кукурудзою та помідорами привіз Колумб.
На Закарпатті квасоля була відомою із значно давніших часів. Зокрема, імовірно, цю культуру принесли з собою саме римляни, які у 107 році н.е. розгромили на території Закарпаття один з останніх оплотів Дакійського царства (сучасне село М.Копаня Виноградівського району). Після цього по території Румунії та Закарпаття проходив так званий Карпатос Лімес (північно-східний кордон Римської імперії). Сучасні румуни вважають себе нащадками дакійців та римлян, тож не дивно, що культури, принесені римлянами, є традиційними для румунів.

Склянка квасолі, 200-300 г грудинки копченої, ребер або ковбаси домашньої
1-2 моркви, петрушка (корінь), 1 цибулина, 1 ст. ложка смальцю,
1 ст. ложка борошна, сіль, паприка, 100 г сметани, зелень, 1 л води.

Попередньо перебрану й замочену квасолю варять у підсоленій воді разом з копченою грудинкою або домашньою ковбасою та овочами, нарізаними невеликими шматками, та лавровим листом.
Окремо, на розтопленому смальці, готують пасеровку з пшеничного борошна та дрібно нарізаної цибулі. Пасеровку постійно помішують, додають червоного меленого перцю, трохи томату, води, добре розмішують і з'єднують з киплячим супом.
Подаючи на стіл, у тарілку кладуть сметану і посипають дрібно нарізаною зеленню петрушки або кропу. До супу можна додати оцту за смаком.

Суп можна готувати і з тістом. У такому разі за 5—7 хв. до закінчення варіння в суп кидають чайною ложкою дрібні галушки з м'якого тіста.