Голубці з м'ясом - капуркова страва

Листя, наповнене рубленим м’ясом, іншими словами – голубці, є не українською, не російською, не угорською чи ще там якоюсь, а класичною античною стравою. Перша згадка про голубці датована 425 роком до н.е грецьким письменником Арістофаном: у його комедії один з персонажів вигукує: “Несіть мені капустяне листя з свининою!”.

Звісно ж, він мав на увазі голубці. Хто б міг собі уявити, що їм вже більше двох з половиною тисяч років!
Існує закарпатський звичай подавати голубці як капуркову страву, себто останню в трапезі, після якої гості розуміють, що пора і честь знати. За деякими даними ця традиція сягає корінням аж у часи Древнього Єгипту, де відварну капусту завжди подавали в кінці обіду, як десерт і як констатацію "Обід закінчено!". На Закарпатті існує кілька видів цієї страви. Є голубці з виноградним листям, з кропиви, з хрону, кольрабі. Є також так звані ліниві голубці, коли начинка не загортається у листя, а тушкується разом з шаткованим листям.

Головка білокачанної капусти
0,5 кг свинини
2 цибулини
150-200 г рису
300 г сметани
100 г томат-пюре
бульйон або вода, борошно, часник, приправи.

 

З головки капусти вирізають качан так, щоб листя не розпалося. Капусту кладуть у каструлю і варять на слабкому вогні кілька хвилин, щоб пом’якшала, потім воду зціджують. Коли головка охолоне, з неї відокремлюють листя і з кожного зрізують товсті прожилки. Підготовлені шматки свинини пропускають через м’ясорубку з малими отворами разом з 1 цибулиною і часником. Потім додають чорний мелений перець, сіль та попередньо запарений рис. На підготовлені листки капусти кладуть фарш і загортають у вигляді рулетиків. Цибулю, що залишилася, дрібно січуть, пасерують, додають томат-пюре і заливають бульйоном. Сюди ж шарами кладуть підготовлені голубці, прикривають їх кришкою і тушкують до готовності. На стіл голубці подаються із сметаною.

Дослідження історії закарпатської кухні – Федір Шандор, Інга Деяк.
Посилання на Колибу обов’язкове. Всі права застережено.


Додати коментар

Увага! Наші коментарі модеруються. КОЛИБА вже багато років місце толерантності і ввічливості, тому ми залишаємо за собою право видаляти грубощі, неконструктивну критику і коментарі, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Дякуємо.

Захисний код
Оновити