Гізелла Баварська (Гізелла Угорська, Boldog Gizella)

двоповерховий будинок Гізелли

Гізелла Баварська (Гізелла Угорська, Boldog Gizella) - дружина угорського короля Іштвана І, перша угорська королева християнка.

В Ужгороді є архітектурна пам'ятка Гізелли - по вулиці Волошина, 13, в якому нині розташована музична школа ім. Дезидерія Задора. Історично це перший навчально-виховний заклад для дівчат в Ужгороді.

двоповерховий будинок Гізелли

До революції 1848-1849 років дівочих виховних закладів тут не існувало. Нарешті в 1859 році за ініціативою сатмарського римо-католицького єпископа Міхая Гааса було закладено фонд для створення церковної дівочої школи.

Спочатку заклад відкрився в іншому місці - на вулиці Капітульній. Це була трикласна школа під керівництвом чотирьох римо-католицьких сестер милосердя. Так був заснований "будинок Гізелли". У 1962 році школа перейшла на вулицю Велику, неподалік від римо-католицької церкви, де перебуває і понині. Згодом була повністю перебудована (в 1902 - 1903 роках), а в 1907-му розширена і набула сучасного вигляду.

У Будинку Гізелли діяли початкова школа, садок, інтернат на 30 учениць, курси музики і рукоділля. На другому поверсі з боку вулиці знаходилася каплиця "Серце Ісуса". Покрівлю увінчував купол з масивним хрестом, а у верхній частині фасаду, у ніші була встановлена скульптура святої Гізелли (бл. 985-1065), дружини короля Іштвана Святого. В радянський час скульптуру замурували, хрест зняли, школу передали музичному училищу. В 1996 році Гізеллу розмурували і вона знову побачила світ.

Гізелла Баварська (Гізелла Угорська, Boldog Gizella) Біографічна довідка:

Гізелла Баварська - донька герцога Генріха II Баварського та Гізели Бургундської. 995 року вельможні посли попросили її руки для Іштвана І, 996 року на німецьких землях відбулося весілля. Пізніше Гізелла вслід за чоловіком вирушила в його землі. Разом з нею в Угорське королівство прибула величезна кількість німецьких лицарів і латинських місіонерів. Відіграла величезну роль у латинізації Угорського королівства. Отець Степан Пап в "Історії Закарпаття" (т.1, с. 257) стверджує, що до одруження з Гізеллою Іштван І був охрещений за східним обрядом.

Після смерті Іштвана в 1038 році, Гізелу піддали переслідуванням. Новий король Петро конфіскував усю власність королеви і помістив її під варту. Самуїл Аба, спадкоємець Петра, продовжив його політику. Гізелла була змушена в 1045 році повернутися до Баварії. Там вона подалася в монастир Ніденбург біля Пассау і стала ігуменею. Там же й померла, і похована.

Мощі Гізелли у Веспремі і її гробниця в Пассау залучають багато паломників. Ще в XVIII столітті з'являлися пропозиції канонізувати Гізеллу, але безуспішно. У 1975 році католицька церква визнала Гізеллу «блаженною». Пам'ять блаженної Гізелли — 7 березня (день Гізелли в католицьких календарях).

 


Додати коментар

Увага! Наші коментарі модеруються. КОЛИБА вже багато років місце толерантності і ввічливості, тому ми залишаємо за собою право видаляти грубощі, неконструктивну критику і коментарі, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Дякуємо.

Захисний код
Оновити