Благовіщення відкриває землю для городництва і сівби

25 березня закарпатські римо-католики і 7 квітня православні та греко-католики святкують Благовіщення - третє за значенням народно-релігійне свято після Великодня і Різдва. Так само як і в Стрітенні, у ньому переплелися як язичницькі, так і християнські мотиви.
В народі Благовіщення тісно пов'язане з городівництвом, сівбою та іншими роботами на землі і одержало назву „третьої зустрічі весни”.

І хоч у саме свято робити нічого не можна («В цей день навіть птах не в'є свого гнізда», «Зозуля тому й несе яйця в чуже гніздо, що колись робила кубло в день Благовіщення», «Все, що посадиться в цей день — погано ростиме, бо від благовісного теляти добра не ждати», «Благовісне яйце під квочку не кладуть») вважалося, що на Благовіщення Бог благословляє землю і відкриває її для сівби.

"Найбільш підходящим періодом веснування (роботи на городі - ред) є тиждень до і тиждень після Благовіщення. За звичаєм, що склався у селі, кожен порядний газда, повеснувавши в себе, ішов допомагати на Благовіщення вдовицям, бідним і сиротам, - пише закарпатський краєзнавець з Буштина Дмитро Копинець в книжці "Буштинські обрядові дійства та розваги молоді в давнину".

"25 марта (для вірників західного обряду і 7 квітня - для вірників східного обряду, - ред) — Благовіщенє — його Русин за найбільше сьвято держить. Із сього дня дуже багато віщують, яка буде городина через рік і як ся хлїб уродить - пише дослідник історії Закарпаття, етнограф і священик Юрій Жаткович у "Замітках етноґрафічних з Угорської руси". - Містами лиш на Благовіщенє пускають пчоли. Яка година на Благовіщенє, така буде на великдень. Як Благовіщенє на пісний день припадає, тїсний рік буде. На Благовіщенє починає кукати зозуля і лїзе гадина із землї. За кілько днїв сьпівають жаби сперед Благовіщеня, за тілько будуть мовчати по Благовіщеню, себ то за тілько днїв буде мороз.В це свято не можна працювати".

Те, що в Закарпатті завжди дуже шанували це свято, - підтверджує і український народознавець Василь Скуратівський. "Чимало звичаїв, пов'язаних з Благовіщенням, побутувало на Закарпатті, - пише він у своєму "Українському народному календарі". - Дівчата намагалися до схід сонця розплести волосся, обійти довкіл оселі й тричі замести в хаті долівку. Сміття разом з віником відносили до річки. Набравши там у відерце води, скроплювали нею те місце, де мали садити капусту, бо вона потім не слизнітиме".  

Особливі надії з цим святом пов'язували пасічники. Дехто кидав у мед проскурку і підгодовував комах, щоб "зубастими були". Інші до медової сити додавали червоного перцю й давали бджолам, щоб здоровими були. Деякі обрядодії пов'язані також зі свійськими тваринами. Щоб корови давали багато молока, ввечері, напередодні Благовіщення, наповнювали відра й дійниці водою; убезпечувались од відьом, засіваючи маком-самосієм хліви; спалювали старі постоли чи капелюхи, а попіл давали тим тваринам, які важко звикали до пасовиськ. Крім того, в цей день намагалися не впускати до своїх осель чужих жінок і дівчат, "щоб лиха не принесли".

Прислів'я, пов'язані з цим святом, стверджують: "На Благовіщення весна зиму остаточно переборола" або "Благослов зиму руйнує", а тому уважно стежили за погодою. На Благовіщення мусила появитися перша ластівка біля оселі. Великим щастям було побачити її цього дня вранці, не ївши.</p>

 • Якщо ввечері зоряно, то вродять коноплі.
 • Яка погода на Благовіщення, така й на Великий день.
 • Гарна погода — гарний врожай.
 • Туманний ранок — повідь на річках.
 • Якщо на Благовіщення лежить сніг — літо неврожайне.
 • Якщо з'являться жаби і зникнуть, то стільки ще буде холодно.
 • Благовіщення без ластівок — холодна весна.
 • На Благовіщення всяка гадь вилазить з гнізда.
 • На Благовіщення зими не лай, а саней не ховай.
 • На Благовіщення чорногуз прилітає і ведмідь встає.
 • На Благовіщення птиця гнізда не в'є.
 • Якщо на Благовіщення півень на порозі нап'ється, то на Юрія (6 травня) віл напасеться.

Підготувала Інга Деяк на основі вище вказаних джерел

 


Додати коментар

Увага! Наші коментарі модеруються. КОЛИБА вже багато років місце толерантності і ввічливості, тому ми залишаємо за собою право видаляти грубощі, неконструктивну критику і коментарі, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Дякуємо.

Захисний код
Оновити