Торгоня, торгонесушильна зірка та інші цікавості з історії

Автор: Інга Деяк .

Торгоня - один з найпопулярніших угорських гарнірів, належить до Гунґарікумів (захищених угорських гастрономічних брендів). Закарпатці теж дуже її люблять, особливо в угорськомовних районах. Довгі десятиліття торгоня і домашні лашки виграшно займали в Закарпатті нішу "совєтських" макарон, чим дуже скрашували середньостатистичну закарпатську вечерю чи обід.

Наші бабусі робили торгоню вручну, великими партіями, заготовляли на тривалий час уперед. Традиційно готували її в першій половині літа, у найбільш спекотний період. Тому червнева спека так в угорськомовному середовищі й називалася - "tarhonyaszárító idő" - час торгоні, час сушіння торгоні. А червневий повний місяць - "tarhonyaszárító csillag" - торгонесушильна зірка

В угорських письмових джерелах торгоня вперше згадується у 1788 році. Справжня первинна її батьківщина - Сирія, вважають декотрі угорські дослідники. Угорці свою торгоню привезли разом з бограч-гуляшем з кочових походів. Схожі страви (тархана, тахане) зустрічаються на Кавказі, в Монголії, в Персії, на Балканах. Слово tarchana з перської означає "тісто з пшеничного борошна з додаванням кислого молока". Так само як і бограч-гуляш торгоня традиційно готується в казанку, це прослідковується і в технології її варіння - початкове обсмажування, потім додавання води.

Нині заготовки для торгоні продаються на базарі, купуєш і готуєш. Однак домашня торгоня все одно смачніша, оскільки в неї вкладена енергія і тепло господині дому. Готувати її вдома досить довгий і часоємний процес, вимагає терпіння і чималих нервів. Тому найкраще таки робити її раз на рік у червневу спеку, задіюючи абсолютно всю жіночу половину родини. І під час замішування тіста, натирання його на тертці, регулярного перетрушування для рівномірного підсихання - спілкуватися про важливе і менш важливе, всяке різне дівоче.

Підсмажену в жирі з цибулею і з червоною паприкою і потім зварену у воді, торгоню подають як гарнір до м'ясних страв, приправлених паприкою.

Рецепт - тут

 


Додати коментар

Увага! Наші коментарі модеруються. КОЛИБА вже багато років місце толерантності і ввічливості, тому ми залишаємо за собою право видаляти грубощі, неконструктивну критику і коментарі, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Дякуємо.

Захисний код
Оновити