Коріандр посівний, кішнец, кінза

Коріандр посівний, кішнец, кінзаCoriandrum sativum L. - Коріандр, коляндра — однолітня травяниста рослина висотою до 70 см родини зонтичних. Коріандр холодностійка рослина, насіння проростає при температурі 3-4°С, сходи витримують невеликі заморозки. Для рослини найкраще підходять чорноземи та легкі супісчані ґрунти. Ароматичні та смакові якості коріандру обумовлені присутностю в ньому ефірної олії, головним компонентом якого є ліналоол. Окрім цього в ньому міститься цукор, білкові речовини, крохмаль, багато вітамінів В1, В2, Р, С, каротину.
Дозрілі плоди коріандру використовують в медицині як антисептичний та протизапальний засіб. Настоянка коріандру прекрасно вгамовує спрагу, має заспокійливу дію на організм. Коріандр посівний, кішнец, кінзаПлоди коріандру збуджують апетит, сприяють перетравленню їжї, мають відхаркувальну дію. Здавна коріандр відомий як харчова рослина. Молода зелень — найпоширеніша приправа до їжї. Її вживають в сирому вигляді, з бутербродами, добавляють в салати, різноманітні супи, страви із м'яса, гарніри, деколи в поєднанні з другими приправами — базиліком, орігано, цибулею та часником. Насіння коріандру використовують як прянощі в сушеному вигляді. Їх додають до тушкованих страв з м'яса та дичини, у маринади, напої, використовують при солінні томатів та огірків, квашенні капусти тощо. Ефірну олію використовують в парфюмерії, а жир — у текстильній та поліграфічній промисловості. Молоді пагони вживають у їжу як пряність.
Коріандр посівний, кішнец, кінзаПлоди містять від 0,68 до 0.9% ефірного коріандрове олії. Олія використовується в парфумерії, для синтезу цілого ряду запашних речовин, у миловарінні, при виготовленні лікерів, а також у медицині (зазвичай - для поліпшення смаку і запаху ліків). Плоди коріандру використовуються як прянощі в кондитерській і харчовій (при виготовленні м'ясних консервів) промисловості.
Після відгонки ефірної олії сировина використовується для отримання жирного масла, якого в плодах міститься до 18%. Це масло використовують у миловарінні і текстильній промисловості. Що залишається після добування жирних масел макуха (шрот) багатий білком, і його використовують на корм худобі. У зелених частинах рослини також містяться ефірні олії, але зовсім іншого складу, ніж у плодах.