В Ужгороді встановили карту для незрячих

Туристична інформаційна картка для незрячих. Таку, мовою Брайля, вперше в Україні встановили в Ужгороді. Прочитавши її, можна дізнатися про історію цього міста, визначні пам'ятки і навіть відчути - як вони виглядають. Розповідає - Марина Коваль. Марина Коваль, кореспондент:

- Це греко-католицький храм кінця вісімнадцятого століття, одне з найпопулярніших туристичних місць Ужгорода. Таким його можна побачити на власні очі. А тут - відчути руками красу архітектурних форм.

Біля мініатюри собору - туристична карта. Але річки та будинки тут не намальовано. На мідній дошці - тисячі точок - це мова Брайля, яким користуються незрячі люди.

Олександр не бачить з дитинства. Це він переклав зміст карти на мову Брайля. Допомоги у студента попросили викладачі університету, яким і належить ідея встановити особливий туристичний стенд. Олександр погодився, адже сам любить подорожувати. А дізнаватися про історичні пам'ятки йому складно.

Олександр Неймет, член громадської організації для незрячих "Дивосвіт":

- Як правило жителі того чи іншого міста ну на жаль досить слабко, володіють інформацією. Вони можуть показати, де є кафе, де є ресторан, де є магазин скажімо взуття, а розказати саме про місто, про його історію коротко, як правило не можуть.

Реалізувати ідею інформаційного стенду для незрячих допомогли ужгородські ковалі. Вони і студентка художнього коледжу протягом двох тижнів переносили текст мовою Брайля на мідну дошку.

Світлана Йовбак, студентка коледжу мистецтв м. Ужгорода:

- Треба відчути те все руками, тому я проходила десь разів чотири - п'ять, що б це всьо було видно, Щоб не наробіти там дірочок, щоб всі букви було видно, щоб було зрозуміло.

Всі учасники проекту працювали безкоштовно. Керівник говорить - в Європі біля відомих історичних споруд інформація подається і мовою Брайля. Цю практику треба впроваджувати і в Україні.

Федір Шандор, завідувач кафедри туризму УжНУ:

- Цей вид туризму назівається тіфлотуризм, якщо весь світ так працює, то і в Україні має бути додаткова інформація для саме ціх туристів.

Туристична таблиця - не єдине нововведення для незрячих в Ужгороді. У місті працюють світлофори з голосовим супроводом, а над входом в деякі держустанови діє звуковий сигнал.

Марина Коваль. Юрій Ковальов. "Подробности". Телеканал "Інтер". Ужгород.


Додати коментар

Увага! Наші коментарі модеруються. КОЛИБА вже багато років місце толерантності і ввічливості, тому ми залишаємо за собою право видаляти грубощі, неконструктивну критику і коментарі, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Дякуємо.

Захисний код
Оновити