Цікаво про село Осій

- В південній околиці села Осій, в урочищі Чищаник-Фединівки — поселення культури Баден.

- Біля південного підніжжя гори Хрін — у різних місцях знайдено 8 шліфованих кам'яних сокир, а також 15 глиняних конусів доби раннього заліза.

- В урочищі Хомовиця — багатошарове поселення епох неоліту, раннього заліза, провінційно-римського і давньоруського часів.

- В урочищі Чищаник — поселення куштановицької культури.

- З присілка Лави походять три шліфовані кам'яні сокири.

- Через село протікають двадцять струмків, є кілька термальних джерел, що не замерзають і в сильні морози та мають лікувальні властивості.

- На південь від Осою знаходиться закрита на даний час шахта з видобутку бурого вугілля, що діяла у 40-90-х рр. ХХ століття.

- У минулому осійчани також вели видобуток залізної руди, червоної глини та будівельного каменю.

- Зачаро́вана Доли́на — геологічний заказник загальнодержавного значення. Охороняється мальовниче міжгір'я у верхів'ї Смерекового потоку (Ялового потоку) з оригінальними кам'яними утвореннями. Скелі з вторинних кварцитів заввишки від 20 до 100 м внаслідок вивітрювання набули різноманітних фантастичних форм, що нагадують руїни замків (Городище Велетня), дерева (Смерековий Камінь), тварин (Верблюд-Велетень, Соколята). Є тут скам'янілий водоспад — потік застиглої лави. На правому березі потоку є печера з джерелом мінеральної води.

- Цікаві дослідження назви села зробив уродженець с. Осій, археолог та етнограф Михайло Потушняк, син поета Федора Потушняка. Він звернув увагу на топонімічні назви і виявив, що багато з них мають болгарську основу, тобто залишилися у спадок від давніх поселенців — болгар. Ця версія отримала підтвердження і археологічними розкопками — в одному з урочищ було виявлено залишки поселення, яке належало древнім болгарам. І справді, для болгар слово «осій» означає затінена сторона гори або тінисте місце.