Герби Закарпаття: з посібника Обличчя Закарпаття

Автор: Федір Шандор, Дмитро Данилюк, Сергій Федака, Ігор Ліхтей - посібник "Обличчя Закарпаття".

Герб Закарпаття: створений у 1920 році. Був офіційним гербом автономного утворення Підкарпатська Русь 1938 року, незалежного державного утворення Карпатська Україна 1939 року. У 1990-х роках був визнаний регіональним гербом Закарпатської області.

На сріблястому фоні (колір чистоти) французького щита, що символізує закарпатську землю зображений легендарний господар і охоронець Карпатських гір — бурий ведмідь. У протилежній частині на синьому фоні (колір чесності) зображені три жовті смуги (колір справедливості та віри), що символізують три найбільші річки краю (Тиса, Уж, Латориця).

Герб Ужгорода: на синьому полі німецького щита зображено, як із землі виростають три виноградні лози, що пересікають одна одну, з трьома зеленими листками (колір свободи) і двома золотими гронами винограду на них

Герб Ужанщини (Ужгородський, Перечинський, Великоберезнянський райони): щит французької форми, розділений на дві частини над яким знаходиться рицарський шолом увінчаний дворянською короною. Обабіч щита звисають декоративні елементи блакитного, срібного і золотого кольору. На синьому полі щита у його верхній частині постать рицаря перед дворянською короною, який тримає у руках три золоті колоски пшениці (багатство полів) та три дубові гілочки (багатство лісів). У нижній частині на червоному фоні (колір мужності) зображені срібні смуги, що символізують річки.

Герб Берега (Берегівський, Мукачівський, Свалявський, Воловецький, Іршавський райони): щит італійської форми розділений на чотири частини срібним хрестом. Вгорі на червоному фоні зображено гроно винограду і дубова гілочка з жолудями. Знизу, на блакитному фоні, зображення двох риб і бурого ведмедя.

Герб Угочі (Виноградівський район): щит іспанської форми обгорнутий дубовими гілочками з жолудями. Вгорі на червоному фоні зображено гроно винограду і рибу. Знизу, на блакитному фоні, зображення дубової гілочки з жолудями і чорного легендарного рака з річки Батор. У центрі герба золотий лев на червоному фоні (родиний герб феодалів Перені).

Герб Мараморощини (Міжгірський, Хустський, Тячівський, Рахівський райони): на щиті німецької форми зображені при вході у білу шахту (колір надії) чорні солекопи (колір обережності) з киркою в руках, під ними зображення гірських річок у вигляді смуг. Вгорі герба відтворено зображення гірського козла (символ гір) обабіч якого стоять дві смереки (символ лісів).

 

Посібник "Обличчя Закарпаття" (Федір Шандор, Дмитро Данилюк, Сергiй Федака, Iгор Лiхтей)


Коментарі  

 
# Герби ЗакарпаттяВолодимир Панченко 15.08.2013, 22:06
У 1939 р. М.Битинський, проектуючи в Празі Великий державний герб УНР, зробив частиною свого проекту щиток з гербом "Карпатської України". Проект герба Карпатської України у Битинського був таким: щит чотиричастинний , з малим щитком посередині; у малому щитку - герб Республіки Карпатська Україна 1939 р. (червоний ведмідь на лівому срібному півполі, чотири сині та три золоті смуги у правому півполі та тризуб з хрестом на середньому зубі у верхній частині півполя); у 1-й частині - герб Ужгорода (на червоному тлі зелений виноградний кущ із двома золотими ґронами), у 2-й частині - герб Берегового (на блакитному тлі золотий лев, що стоїть на зеленій землі); у 3-й частині - герб Мараморош-Сіґет а (на срібному тлі чорна бичача голова з червоними рогами); у 4-й частині - герб Бардейова (поле герба розділене; у верхній блакитній частині дві перехрещені золоті алеберди, над якими золота корона, а внизу золота лілія; нижня частина чотири рази розділена сріблом і червінню). Цікаво, що кольори всіх чотирьох гербів подано за працею Г.Ґ.Штреля "Міські герби Австро-Угорщини " 1905 р. (часом відмінні від офіційних варіантів гербів, затверджених Міністерством внутрішніх справ Угорщини 1902 р.). Прикметно, що в проекті М.Битинського немає символу Виноградова (Севлюша) - центру Уґочанського комітату; очевидно, це спричинено тим, що герб Севлюша був офіційно затверджений 1908 р., вже після виходу друком праці Штреля.

З повагою Володимир Панченко, кандидат історичних наук, м. Київ.
 

Додати коментар

Увага! Наші коментарі модеруються. КОЛИБА вже багато років місце толерантності і ввічливості, тому ми залишаємо за собою право видаляти грубощі, неконструктивну критику і коментарі, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Дякуємо.

Захисний код
Оновити