Історичні постатті Закарпаття

Глибоке наше рідне коріння, а незнання історії свого краю – це величезна втрата для людини ЄПИСКОП АНДРІЙ БАЧИНСЬКИЙ

(14.1.1732 Бенятина, Унг (Австрійська монархія) 1809 Ужгород). Відомий греко-католицький, церковний діяч, публіцист, просвітитель. Народився в родині священика. Учився в гімназії в Ужгороді . Теологію і філософію вивчав у Трнаве в період освіченого абсолютизму що обумовило енциклопедичність і світський характер його знань і інтересів. (доктор філософії 1758 рік) Служив священиком з 1756 року в Гайдудороге в Мукачеве. З 1773 по 1809 рік єпископ Мукачевской греко-католицької єпархії. Будучи єпископом виступав як церковний діяч і просвітитель, організатор шкільної системи в краї. У 1775 році його резиденцією як єпископа стає Ужгород. Тут він створив велику для свого часу бібліотеку. У 1778 році заснував богословську семінарію підтримував світську школу яка готувала вчителів, головну королівську гімназію. Ввів у семінарії викладання русинською мовою зробив його діловою мовою єпископської канцелярії. Видав 5-ти томную церковнослов\'янську біблію, сприяв публікації робіт з історії краю И.Пастелия, И.Базиловича активно втручався у взаємини між поміщиками і селянами на стороні останніх.

ЄПИСКОП ЮЛІЙ ФІРЦАК

(22.8.1836 Худлево 1.6.1912 Ужгород) священик, педагог, церковний, суспільний і політичний діяч. Закінчив духовну семінарію в Ужгороді , богослов\'я вивчав у Центральній Богословській семінарії у Відні (1856-1859) рукоположен у греко-католицькі священики (1861). Професор Ужгородської духовної семінарії (1861-1876), її ректор (1876-1887), депутат госсобрания Угорщини (1887-1890) мав широкі зв\'язки в угорських прпавительственных колах. У 1891 році обраний єпископом Мукачевской греко-католицької єпархії. Будучи єпископом (1891-1912) першим звернув увагу будапештського уряду на на катастрофічний соціальний стан русинських селян і як наслідок масову міграцію русинів у США і Канаду (Меморандум єпископа Ю.Фирцака 1896 р.) Підписав таємну угоду з урядом про взаємну політичну й економічну підтримку. У 1897 році представив урядові конкретний план допомоги русинським селянам (Меморандум про розвиток і підвищення рівня духовного і матеріального життя рускоязычного народу північно-східних Карпат і Рутенії ). План був прийнятий урядом, конкретна розробка і здійснення його були доручені Е.Егану

ЄПИСКОП ТЕОДОР РОМЖА

Ромжа Теодор (11.4.1911 Великий Бичків Мараморош (Австро-Угорщина) 1.11.1947 Мукачеве СРСР) греко-католицький священик, педагог, церковний ієрарх. Закінчив гімназію в м. Хуст (1930), теологію вивчав у Римі (1930-1937р.) у папських колегіях Germanіcum-Hungarіcum u Russіcum, у Грегорианском університеті . Рукоположен був у Римі (1936 рік), служив у Берегово до вересня 1939 року, коли був призначений професором Ужгородської духовної семінарії. Напередодні приходу військ СРСР у Подкарпатскую Русь (24.9.1944р.) Т.Ромжа став єпископом Мукачевской греко-католицької єпархії. З анексией Подкарпатской Русі Радянським Союзом у 1945 році греко-католицька церква і її підпорядкування Ватикану виявилися неприемлимым для нового режиму. Місцеве відділення НКВД запропонувало єпископові Т.Ромже перейти в православ\'я і підкорити Мукачевскую єпархію Московському патріархатові Російської православної церкви . Єпископ категорично відмовився від цієї пропозиції . Диверсійна група 27.10.1947 року иммитировала автомобільну катастрофу з наїздом на фіакр єпископа на дорозі між селами Ивановцы і Лохово і кривавою розправою над ним.
Єпископ залишився в живих, був успішно оперований у Мукачеве але згодом отруєний підісланим агентом.
Після смерті єпископа 1.11.1947 року вся структура греко-католицької єпархії була розбита. 130 священиків відправлені в табори ГУЛАГ.

Едмунд Еган

Едмунд Еган відомий у свій час фахівець з економіки сільського господарства Угорщини був ірландського (інша версія шотландського) походження. Едмунд Еган народився в 1851 році 13 липня в Хорватії Чакторня в родині емигранта з Ірландії. Гімназію закінчив у Самботгельм, після надійшов у вищу господарську школу у Відні . На той період, коли його надіслало уряд Угорщини в наш край, він був уже відомим вченим і практиком по керуванню сільськогосподарською економікою, авторитетним в урядових колах. У той час (друга половина 19 сторіччя) склалася така ситуація, що в низинних районах було збережено помещицкое землеволодіння, а гірські полонинские випаси потоптали в руки перекупників - арендателей і доступ до них селянам обходився дуже дорого, існувало малоземелля, аграрне перенаселення. Це породжувало трудову міграцію. 60 тисяч русинів у той час емігрувало в США. Дораньи Игнац міністр сільського господарства Угорщини доручив Егану реалізувати на практиці програму. Для рішення проблем гірських районів нашого краю, 15 лютого 1897 року уряд Угорщини створило экспозитуру в Мукачевому на чолі з Едмундом Еганом. У допомогу йому дали 20 священнослужителів і кілька урядових чиновників.

Він обійшов більшість сіл краю , усі полонины, зустрічався із селянами, сільськими громадами, священиками, учителями, чиновниками. Перше засідання по реалізації цієї програми було 28 березня 1898 року у Сваляве. 12 лютого 1900 року в мукачевской готелеві \"Чиллаг\" провели конференцію за результатами державної дворічної програми по сільському господарству . У підсумку він підготував доповідь урядові \"Економічне становище руськых селян в Угорщині\". Ця доповідь була надрукована у Львові 1901 року Володимиром Гнатюком. Доповідь містила не тільки об\'єктивний опис жебруче положення селян, але і конкретні пропозиції щодо рішення їхніх проблем. Головними завданням экспозитуры Едмунд Еган визначив відродження і розширення молочної і сироварної промисловості, розведення племінної худоби і поширення його серед селян, кролеводство, розведення домашнього птаха, бджільництво, домашні промисли, використання мінеральних вод для санаторіїв, а також створення кооперативних магазинів, будинків-читалень, кооперативних кредитних союзів з малим відсотком на кредити. Ці міри почали, виконаються і були підтримані сільськими громадами.

Едмунд Еган припуститися помилки у визначенні причини жебручого положення населення. Усю відповідальність він поклав на так називану \"жидівську мафію\", причини лих зводив до засилля лихварів і корчмарів, що переселилися в наш край з Галичины і Росії, і знайшли тут гарне поле для прибутку, складали 16% від усього населення краю.

Його діяльність викликала невдоволення лихварів і корчмарів і різного роду \"торговців\", але і місцевих чиновників, частини політичних діячів. Його почали переслідувати.Коли він їхав у кареті з Ужгорода в Середнє, за нинішнім селом Барвінком на Великолазовском бережу, на нього напали. Еган був смертельно поранений пострілом з пістолета. Вмер в Ужгородській лікарні 22 вересня 1901 року. Похований в Ужгороді .

Олександр Духнович

Олександр Духнович (24.4.1803 Тополі Земплин (Австрійська імперія) 29.3.1865 Прешов Словаччина) священик, пече, письменник, теоретик, етнограф, публіцист, видавець, народний будитель карпаторусского народу.

Народився в родині священика учився в гімназії в Ужгороді (1813-1820) академії в у Кошице, (1821-1823) у духовній семінарії в Ужгороді (1823-1827). Служив у канцелярії греко-католицької єпархії консервативним Пряшевским єпископом Г.Таркович був засланий парафіяльним священиком у віддалені села Пряшевщины Комлошу і Биловежу (1833-1838). У 1838-1843 працював у єпархіальному керуванні в Ужгороді . Після смерті єпископа Г.Тарковича Духнович у 1843 році був призначений каноніком Пряшевской єпархії, з 1844 року його життя і творчість зв\'язані з Пряшевом. Тут Духнович став центральною фігурою життя русинів. В умовах політичної кризи імперії Габсбургов і посилення мадяризации наприкінці 50-х початку 60-х років. Духнович разом з русинським політичним діячем А.Добрянским намагався консолідувати русинські національні сили. Ім\'я Духновича стало своєрідним каталізатором символом національної єдності серед русинських имигрантов у Північної Амарике де йому був споруджений пам\'ятник у м. Кливленде штат Огайо (1939р.) Створене суспільство його імені в канадському Торонто \"Суспільства карпаторуских канадців ім.Духновича\" (1940р.)

ЄПИСКОП ІВАН МАРГІТИЧ

Народився 4 лютого 1921 року у с. Боржавське Виноградівського району на Закарпатті в селянській родині. Мав двох братів і чотири сестри.

Під час навчання в Хустській гімназії мріяв стати місіонером в Африці чи в Азії, однак, у зв’язку з початком Другої світової війни цей намір не здійснив.

Після закінчення Хустської гімназії в 1941 року вступив до Ужгородської богословської академії. Після першого року навчання засуджений угорським окупаційним воєнним трибуналом на два роки тюрми суворого режиму за приналежність до українського підпілля.

У 1946 році в Ужгороді закінчив богословські студії. Ієрейські свячення отримав 18 серпня 1946 року (святитель єпископ Теодор Ромжа). Був помічником пароха в м. Севлюші-Виноградові. Відтак призначений адміністратором в м. Рахові, де прослужив до 10 лютого 1949 року.

У лютому 1951 року арештований і засуджений на 25 років позбавлення волі. У вересні 1955 року був звільнений за амністією. Упродовж усього часу душпастирював у підпіллі.

10 вересня 1987 року у Львові прийняв єпископські свяченя (святитель – Єпископ Софрон Дмитерко). 25 січня 1991 року призначений єпископом-помічником Мукачівської єпархії і синкелом для українців Закарпаття. У зв’язку з досягненням 75-річного віку, згідно з кан. 210 § 1 Кодексу Канонів Східних Церков, Владика Іван пішов на емиратуру.

Владика Іван помер під час Архієрейської Божественної Літургії, яку він служив в селі Пелипець Міжгірського району Закарпатської області 7 вересня 2003 року, на вісімдесят третьому році життя. Покійний прибув до цього села для того, щоб освятити новий престол. Попередньо встановлена причина смерті – гостра серцево-судинна недостатність.

Похорон Владики Івана Маргітича відбувся, 10 вересня 2003 року в селі Боржавське Виноградівського району Закарпатської області. У крипті цього, збудованого Владикою Іваном храму, були захоронені його тлінні останки.

Балудянський Михайло

Життєві обставини М. Балудянського є цікаві зокрема тим, що мали вирішальний вплив на місце та напрям його наукової і суспільної діяльності. Народився він у самій західній частині Закарпаття, яке тоді належало до Австрійської монархії– 7 жовтня 1769 року в селі Ольшава Кошицького округу, але в якому соціальні та культурні впливи Угорщини були дуже сильними. На сучасну пору ця вітка етнічно української землі є частиною Словаччини . Будучи розташованою в самому центрі Європи, на протязі історії через цю землю з її досить етнічно перемішаним населенням проходили різноманітні політичні та культурні течії. Вже в часи молодості вченого можна було зауважити прояви пробудження національної свідомості місцевого населення, головно завдяки створенню окремої греко-католицької єпархії в Мукачеві, яку очолив український патріот, єпископ Андрій Бачинський (1732-1809). Носіями української свідомості в народі, який головним чином складався з селян, стали тоді переважно священики та їхні родини.

Батько майбутнього вченого був незаможним греко-католицьким священиком. Невідомо, чи, маючи шестеро дітей, він мав змогу посилати всіх їх до середніх шкіл, чи лише молодий Михайло закінчив гімназію Земплинського комітату завдяки своїм уродженим талантам . Опісля, діставши королівську стипендію, він студіював правознавство в академії в Кошице та в Віденському університеті, де зі всіх професорів найбільший вплив на формування його економічних поглядів мав відомий тоді вчений Йосиф Зонненфельс (Josef von Sonnenfels, 1733-1817). Закінчив М. Балудянський свої студії докторатом на підставі дисертації про зерносховища в 1796 році в Пештському університеті. Ще до закінчення своїх студій він став викладачем в одній з угорських духовних академій.

В той час умови для професійної праці вченого в його вужчій батьківщині не були надійними. Важке матеріальне становище тамошньої \"руської\" інтелігенції використав царський уряд для своїх планів становлення університетської системи в імперії. За посередництвом закарпатського лікаря Івана Орлая, в 1803 p. петербурзький уряд запросив цілий ряд закарпатських учених, між ними М. Балудянського, до Росії. Там він став професором у столичнім Педагогічнім інституті. Коли Інститут перейменовано на Петербурзький університет, вчений був спершу обраний деканом філософсько-юридичного факультету та, опісля, його першим ректором. З цієї посади він невдовзі зрезигнував, бо, за свідченням дочки, не міг толерувати переслідувань вільнодумних та неблагонадійних студентів та викладачів. Однак, з цим університетом затримав М. Балудянський зв\'язки на ціле життя.

Поряд із працею в університеті. М. Балудянський майже все своє життя працював консультантом, часто разом з відомим реформатором Михайлом Сперанським, у різних державних установах. Він в основному займався бюджетними реформами та блискуче відзначився своєю працею для кодифікації законів імперії. Царський уряд був йому вдячний за успіхи в цій важливій праці та щедро нагороджував його: він був підвищений до дворянського стану, наділений різними орденами, титулами і фінансовими нагородами та дістав в оренду хліборобську посілість у Подільській губернії. Помер М. Балудянський в 1847р. в Петербурзі.

Орлай Іван

Вчений медик, педагог і освітній діяч, народився в1770 році в селі Паладь, тепеперішні. Руські Комарівці Ужгородського р-ну Закарпатської області.
Вищу освіту здобув у Львівському, Пештському та Віденському університетах. У 1790 р. виїхав до Росії. У 1793 р. закінчив медико-хірургічне училище в Петербурзі, працював медиком.
У 1821—26 рр. — директор гімназії в Ніжині, де працювала група професорів із Закарпаття. У 1826—29 рр. очолював Рішельєвський ліцей в Одесі. Був членом наукових товариств у Росії і за кордоном. Автор праць з медицини, історії, педагогіки.
У 1804 р. в «Северном вестнике» опублікував першу працю про закарпатських українців «Краткая история о карпато-россах». Була це перша друкована інформація в Росії про життя карпатських русинів. Був особисто знайомий з М. Гоголем і, безперечно, розповідав йому про українське населення за Карпатами. Письменник використав ці розповіді у своїй «Страшной мести». Помер 11 березня 1829 року в Одесі.

Венелін (Гуца) Юрій

Просвітній діяч, учений, публіцист, історик-етнограф, філолог, народився 3 квітня 1802 року в с. Тибава, тепер Свалявський р-н Закарпатської області.
Освіту здобув в Ужгородській гімназії. У 1821 р. вчився в Сатмарському ліцеї (теп. Румунія), наступного року — у Львівському університеті. У 1825 р. переїхав у Москву і за порадою земляка І. Орлая продовжив навчання у Московському університеті. У грудні 1829 р. Російська Академія відрядила його до Болгарії, Валахії і Молдавії. Зібравши багатий матеріал, у 1833 р. закінчив фундаментальну працю «Влахоболгарські і дако-слов\'янські грамоти» (1840). У 1835 р. написав «Граматику нынешнего болгарского наречья».

Автор праць «О зародыше новой болгарской литературы» (1838), «Древние и нынешние болгары» (1829, 2 т.), «Древние и нынешние словене» (1841), «О споре между южанами и северянами на счет их россизма» (1846), «Скандинавомания и ее поклонники» (1841) та ін.

Помер 7 квітня 1839 року в Москвіпохований на території Данилова монастиря. Визначному вченому, вихідцеві із закарпатських лемків (лемаків) у Софії поставлено пам\'ятник з написом: «Юрію Венеліну — просвітителю болгар».

Раковський Іван

Публіцист та освітній діячнародився 5 березня 1815року в с. Ставне, тепер Ужгородський р-н Закарпатської області.

Після закінчення у 1830 р. Ужгородської гімназії вступив у богословську семінарію, де у 1838—39 рр. під керівництвом О. Духновича працював писарем єпископської канцелярії. Завдяки сприянню А. Добрянського переїхав у Будин викладачем гімназії та редактором «Земского правительственного вестника». Будучи під впливом російського історика церкви В. Войтковського, перейшов на позиції москвофільства. У 1853 р. видав у перекладі російською мовою «Сокращенную грамматику русского языка» О. Духновича. Співпрацював у віденському «Віснику для русинів…», львівській «Зорі Галицькій», «Семейной библиотеке» та ін. У 1856 р. почав видавати «Церковную газету» — перший закарпатоукраїнський друкований орган.

У 1859 р. виїхав у закарпатське село Ізу священиком, де перебував до кінця життя. 19 вересня 1866 р. обраний головою «Общества св. Василия Великого» в Ужгороді. Видавав язичієм тижневик «Світ». Видав кілька підручників: арифметику в двох частинах (1869), «Краткую научную географию» (1870) та ін. Разом з Венеліним (Гуцою), О. Духновичем, А. Добрянським, О. Павловичем належить до найстаршої генерації закарпатських будителів.

Помер — 3 грудня 1885року в с. Іза Закарпатської області.

МИХАЙЛО ЛУЧКАЙ

Михайло Михайлович Лучкай (за одними даними прізвище Матяцков, за Іншими - Поп) народився 19 листопада 1789 року на Мукачівщині, у селі Великі Лучки, від якого і взяв прізвище. Гімназію закінчив в Ужгороді, богословську семінарію - у Відні. Потім два роки був священиком у рідному селі.

У 1818 році Михайло Лучкай став архіваріусом і секретарем! єпископа Олексія Повчія. Старий єпископ полюбив Лучкая зад діловитість, і коли у 1829 році князь Карл-Людовик Бурбон, що проживав в італійському місті Лукка, попросив єпископа прислати священика східного обряду. Повчій запропонував цю посаду Лучкаю.

Михайло Лучкай провів в Італії три роки, був придворним ї священиком князя. Тут він написав свою знамениту \"Слов\'яно-руську граматику\". Вона вийшла друком латинською мовою у Відні 1830 року. Це була перша друкована граматика на Закарпатті, яка принесла Лучкаю заслужену популярність. У книзі бу-ло вміщено зразки народної мови - фольклорні матеріали краю, пісні рідного села. У передмові до неї автор говорить, що, на його думку, літературною мовою для Заходу має бути латинська мова, для Сходу - церковнослов\'янська. Він і подає розбір церковно-слов\'янської мови в діалектах \"карпаторусской формм\".

У 1831 році в Будині вийшло дві книжки Лучкая під назвою \"Церковні беседи на всі неділі рока на поученіе народнеє\". Про-повіді були розраховані, крім священиків, і на простий люд.

У передмові своєї граматики Лучкай обіцяв видати історію \"рутенського племені\". Минуло понад десять років напруженої праці, перш ніж він, у же буду чи парохом Цегольнянської церкви в Ужгороді, виконав свою обіцянку. У 1843 році рукопис \"Історії карпатських русинів\" було підготовлено до друку латинською мовою в шести томах, але автору не судилося побачити його над-рукованим. Він помер раптово 3 грудня 1843 року на 54-му році життя. Похований у крипті біля Цегольнянської церкви.

Після смерті М.Лучкая залишилося понад 5 тисяч флоренів боргу, а тому єпархія прийняла рішення продати рукопис \"Історії\" Будапештові за тисячу флоренів. Рукопис передано на рецен-зію члену консисторії Андрію Балудянському. Яка була рецензія - не відомо, але рукопис Лучкая був прихований недругами на полицях єпископської бібліотеки. Дослідники історії і культури Закарпаття знали про рукопис Лучкая, але знайти його так і не пощастило. Тільки у 1962 році це вдалося Юрію Саку - кандидату філологічних наук Ужгородського університету. І він приступив до перекладу його на українську мову. Вже три томи \"Історії\" вийшли в \"Науковому збірнику\" в Свиднику, готуються до друку й інші томи.

\"Історія карпатських русинів\" М.Лучкая пов\'язана з минулим Закарпаття. Історичні факти й події, про які розповідає Лучкай, відомі вченим, проте сама праця як рукописна пам\'ятка є цікавою і цінною. Наукова її цінність полягає в тому, що автор використав багатий архівний матеріал Мукачівської єпархії, різні грамоти, листи й протоколи, які нам тепер уже недоступні, бо зникли назавжди. Після смерті Лучкая їх було знайдено на його квартирі, але сучасники не зуміли зберегти спадщину.

ІВАН СІЛЬВАЙ

Творчість письменника-будителя Івана Антоновича Сільвая (відомий під псевдонімом Уріїл Метеор) – унікальне явище в закарпатському літературному процесі XIX століття. Іван Сільвай увійшов в історію нашого краю як найяскравіший борець проти мадяризації та асиміляції закарпатоукраїнців.

Шлях І.А.Сільвая в літературу був складний, суперечливий, що було зумовлено як характером письменника, так і тогочасним становищем. Письменник народився 15 березня 1838 р. в свалявському селі Сусково в родині священика Антонія Сільвая та Катерини Легези. Існує думка, що батько І.А.Сільвая був з Угорщини і жив у Марія-Повчі, де програв у карти родовий маєток і був змушений переселитися у Сусково.

Іван Сільвай був третьою дитиною у сім’ї, але єдиним сином, і тому батько приділяв йому особливу увагу. І.Сільвай, як і його старші сестри, виховувався в суворому релігійному дусі. Разом з тим Сільвай-батько свято дотримував народні традиції та звичаї, прагнучи прищепити їх синові. Майбутній письменник ріс серед простих сільських дітей, “...в соприкосновении с этими простодушными сынами природы, и принимал первые впечатления, которые неизгладимо запечатлевались в сердце...”. З раннього дитинства у Сільвая зародилася любов до свого рідного гірського села, до його жителів. Тут у його уяві народжувались романтичні казкові світи, “полные волшебных гор, где происходит жизнь, разинствующая своими чудесами от настоящей жизни”, “являются сказки, былины, поверья о похождениях, подвигах и удали витязей, одарённых сверхъестественною силою, о царях и царицах, о царевичах и царевнах, ... о разбойниках, колдунах, ведьмах, чаровниках, о сон-траве, о всетворящих ключах, ... о леших, домовых, потоплениках, опырях, чернокнижниках, добрых покровителях и злых врагах людей”. Насправді, це тільки пізніші романтичні спогади Сільвая, уже літньої та досвідченої людини, в “Автобиографии” (90 рр.). А саме дитинство його було буденнішим і схожим на дитинство більшості попівських дітей того часу.

Початкову освіту І.А.Сільвай здобув удома, в Сускові, під керівництвом батька, котрий прагнув долучити сина до церковного життя та церковних обрядів, а тому і в будні, і в свята брав його з собою до церкви. Кожного ранку Сільвай-батько будив сина “и приказывал немедленно одеться и окончить утреннюю молитву. То же самое повторялось вечером”. Отець Антоній був також впевнений, що “музыка, пение и вообще искусство много действуют на облагорождение сердца человеческого”, а тому вирішив навчити сина грати на скрипці та флейті. Мабуть, прагнучи дати синові високу музичну підготовку, Сільвай-батько не лише сам навчав сина, а й відвів його до відомого у той час музиканта Костянтина Матезонського, російського емігранта, організатора та керівника єдиного поліфонічного хору (“Гармонія”, 1837) у тодішній Австро-Угорщині.

Навчаючись в Ужгородській гімназії та Сатмарській семінарії,
а потому в Будапештському університеті, Сільвай здобув досить високу освіту для свого часу.

У Будапешті Сільвай відвідував одночасно два літературні гуртки: “Мадярську школу” і “Слов’янську школу”. Спочатку навіть більше захоплювався угорською поезією (Ш.Петефі, Я.Арань), а потім російською (М.Гоголь, О.Пушкін, М.Лєрмонтов та ін.). значний вплив на формування русофільської позиції Сільвая мав його земляк, викладач російської словесності Іван Раковський.

Іван Антонович Сільвай у таборі закарпатського русофільства посідає одне з найвизначніших місць. Він виявився найплодовитішим серед закарпатоукраїнського письменства другої половини XIX ст.: його твори складають чотири об’ємні рукописні томи, які нині зберігаються в домашньому архіві відомого фольклориста та літературознавця П.В.Лінтура.

У першому, другому і третьому томах рукопису І.А.Сільвай вмістив прозу, яка нараховує разом 28 творів (І том – 12 творів, II т. – 7 творів, III т. – 9 творів). Четвертий том рукопису складає поезія, Сільвай назвав його “Стихотворения Уриила Метеора”, хоч на початку тому вміщено “Автобиографию” (93 стор. рукопису). Всього у IV томі – 128 поетичних творів, із них 124 написано російською мовою, 4 – угорською. За нашими підрахунками, 21 із прозових творів І.А.Сільвая друкувалися в тогочасній періодиці Закарпаття, Галичини та Росії (1875 р.), а 7 – до цього часу не друкувалися зовсім. Згодом у 1938 р. окремою книжкою була видана “Автобиография”, у 1941 р. газета “Русское слово” спробувала видати літературну спадщину І.А.Сільвая, але з’явився лише один том (8 прозових творів), 1957 р. вийшла збірка вибраних творів (10 прозових та 11 віршованих) І.Сільвая у Пряшеві, а в 1984 р. до збірника творів письменників дорадянського Закарпаття “На Верховині” (упоряд. О.В.Мишанич) було включено і твори І.А.Сільвая. Більшість поетичних творів, вміщених у рукописі, не лише не виходили окремою книжкою, але й не друкувалися в періодиці.

До рукопису не входять 40 надгробних проповідей, що були видані у 1898 р. окремою книжкою, а також принаймі 35 байок, які, мабуть, зберігаються в одній із приватних бібліотечок Ужгорода.

Мова творів І.А.Сільвая при всіх її недоліках є найбільш наближеною до російської літературної мови, що давало йому можливість друкуватися навіть у Росії (“Славянский сборник”, т. I, 1875), і воднораз ця мова була цілком незрозумілою простому закарпатському селянину, до якого звертався письменник. Сільвай співпрацював у багатьох тодішніх виданнях, він друкувався в “Церковній газеті”, “СвЅті”, “Новом свЅті”, “Сові”, “Карпаті”, “МЅсяцословах”, галицьких “Слові” та “Новому Проломі”.

Більшість творів І.Сільвая опубліковано під псевдонімом Уріїл Метеор (“Уріїл” – “господнє полум’я”), у тому числі рукопис, названий автором “Сочинения Уриила Метеора”. Але псевдонім І.Сільвай взяв не з цензурних міркувань, бо вся тогочасна інтелігенція Закарпаття знала, хто такий Уріїл Метеор. Навіть розгніваний єпископ С.Панкович, який проводив антиукраїнську політику, після появи “Крайцаровой комедии” в газеті “СвЅт” (1870) відразу викликав Сільвая як автора “пасквільного” твору. Свій псевдонім І.А.Сільвай створив суто як будительський, вкладаючи в нього ідею про своє високе покликання – освітити шлях народу, повести його до кращого життя.

У творчості І.А.Сільвая відчутні традиції як місцевої літератури (Духновича, Павловича), так і угорської (Верешмарті, Петефі, Арань) та російської (Гоголь, Пушкін, Кольцов, Лєрмонтов). Літературна спадщина Івана Сільвая – одне із найпомітніших явищ літературного процесу Закарпаття, проте належної уваги до його літературного спадку не виявлено, значана частина його творів так і залишається невідома широкому читацькому загалу.

ПЕТРО ЛОДІЙ

4 травня 1764 року (240 років тому) в с. Збой (нині Мукачівський район Закарпатської області) народився український філософ Петро Дмитрович Лодій.

З 1787 року був професором метафізики й моральної філософії Львівського університету, а з 1801 - Краківського університету. З 1803 року працював професором Петербурзького головного педагогічного інституту (згодом університету).
Петро Дмитрович Лодій критично ставився до ідеалістичних вчень Берклі, Юма, Шелінга. З деїстичних позицій заперечував божественний характер походження душі, її безсмертність. Відстоював природне походження загального державного права і рівність усіх людей за своєю природою.

Працюючи в Петербурзі, піддавав гострій критиці тих, хто намагався заборонити викладання філософії в навчальних закладах. Зазнав утисків і переслідувань. Його книга \"Логические наставления, руководствующие к познанию и различению истинного и ложного\" була сприйнята негативно, а книги \"Природне право народів\" та \"Повний курс філософії\" взагалі не були опубліковані й загинули

Працюючи в Петербурзі, Петро Дмитрович Лодій не поривав зв\'язків з Україною, листувався з професорами Львівського університету.

Додати коментар

Увага! Наші коментарі модеруються. КОЛИБА вже багато років місце толерантності і ввічливості, тому ми залишаємо за собою право видаляти грубощі, неконструктивну критику і коментарі, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Дякуємо.

Захисний код
Оновити