Загальні відомості про Перечинський район

Площа - 626 кв.км (15 400 га - с/г земель, 1 100 га - сади, 6 100 га - ліси).
Район межує зі Словацькою республікою - 5 км.
Загальна кількість населених пунктів складає 24, з яких 1 селище, 13 великих сіл.
Середня густота населення - 54,5 чол. на 1 кв.км.
Населення Перечинського району складає 32,7 тис.чол., з яких міське населення - 7,5 тис., а сільське - 25,2 тис. Центральні органи адміністративного управління району знаходяться у селищі Перечин (7,5 тис.чол.). Назва селища походить від слів "перетин", тобто перетин доріг, або ж має значення "земля пана Перечі".
Загалом на території району проживають представники близько 76 рiзних нацiональностей, серед яких виразно представлені українці, роми, словаки, волохи.

Переважну більшість території району займають гори, а найвищою точкою Перечинщини є вершина Полонина Руна, що підіймається на 1.479 метр. Високо у небо підіймаються гірські хребти Полонина Руна, Синаторіа, Чонтош та Липова скала. Значну роль у формуванні рельєфу відіграють річки Уж та Тур'я. На території району знаходиться вулканічне озеро Ворочівське та каскад гірських водоспадів Лумшорський. Між горами знаходиться відома Ужанська та Турянська улоговини. Максимальна температура в районі (влітку) +40°, мiнiмальна (взимку) - 32°.

Тут знаходиться єдиний у світі памятник листоноші (пам'ятник Федору Фекете, у селі Тур'я Ремети). Як стверджує історія, у ХІХ столітті у цьому селі проживав поважний чоловік, якого громада Турянської долини уповноважила виконувати високу місію, бути листоношею. Майже щодня з Турянської улоговини до Ужгорода, тодішньої столиці Ужанського комітату виходив Федір Фекете, аби отримати і розповсюдити листи та іншу важливу документацію серед жителів сьогоднішньої Перечинщини. Здавалось, що в цьому немає нічого звичного, якщо не врахувати той факт, що відстань від Тур'ї Ремет до Ужгорода і навпаки, Фекете долав пішки з важкою сумкою, наповненою важливою кореспонденцією. Протягом багатьох років листоноша долав карпатські гори і річки, не знаючи втоми, але одного разу, взимку, переходячи річку по кризі, трапилося непередбачене: тонкий лід не витримав ваги чоловіка і тріснув Федір Фекете разом зі своїм цінним вантажем пішов на дно. Напружуючи останні сили, він спромігся зняти сумку і викинути її на берег, а сам загинув у гірському потоці. На знак подяки і великої пошани, громада села Тур'я Ремети на власні кошти спорудила монумент відданому своїй праці листоноші.

На території району знаходиться унікальна дерев'яна церква у селі Лікіцари та музей "Лемківська садиба" у селі Зарічево.

Цікавим фактом з історії Перечинщини є те, що жителів одного з найбільших населених пунктів району - Тур'я Ремети, мешканці сусідніх сіл називають "жабляниками". І дійсно, якщо заглянути у меню одного з кафе села, то тут можна побачити у меню дві традиційні для цього села страви... "жаблячі лапки" та "черепаховий суп". Дивно, але як свідчить історія за часів нашестя Наполеона, в селі були розквартировані полонені французькі вояки, які потім тут і залишилися, назавжди створивши власні сім'ї і, звичайно, передавши свої французькі звичаї (зокрема, кухню) місцевому населенню.

Флора і фауна: серед лісових порід найбільш представлені буковi, смерекові, березовi. Здебільшого вони ростуть у горах на бурих гiрсько-лiсових та гiрських лучно-буроземних грунтах. В районі росте чимало представників флори, які занесені до Червоної книги Закарпаття, серед них такі рослини, як: 1. Астра аль-пiйська 2. Баранець звичайний 3. Бiлоцвiт весняний 4. Пiдснiжник звичайний 5. Пiзньоцвiт звичайний осiннiй 6. Тирлич вирiзаний 7. Шафран Гейфеля 8. Дзвоники карпатські 9. Бузок угорський 10. Ломикамінь карпатський. За своїм багатством не відстає від рослинного різномаїття і тваринний світ - тут водяться такі тварини, як: лисиця, вовк, єнотовидний собака, бурий ведмідь, борсук, куниця, ласка, горностай, тхір, видра, лісовий кіт, рись, заєць, білка, дикий кабан, козуля, карпатський олень, глухар, рябчик, фазан, степова черепаха, вуж, гадюка звичайна, саламандра. У річках району водиться багато риби: форель струмкова, харiус, андруга, малий чоп, умбра, бабець, пiдуст, мiнога угорська.

На території району знаходяться заказник "Соколові скелі", де охороняються унікальні види рослин та птахів.

Додати коментар

Увага! Наші коментарі модеруються. КОЛИБА вже багато років місце толерантності і ввічливості, тому ми залишаємо за собою право видаляти грубощі, неконструктивну критику і коментарі, що розпалюють міжнаціональну ворожнечу. Дякуємо.

Захисний код
Оновити